Ранні овочі: відбираємо і готуємо правильно – МОНАСТИРИСЬКЕ ІНФОРМАЦІЙНЕ БЮРО

Ранні овочі: відбираємо і готуємо правильно

Свіжі овочі з нового тепличного врожаю неможливо обійти стороною – зелень, редиска, капуста … Яка весна без цих смачних продуктів? .. Але ми завжди пам’ятаємо про те, скільки азотистих добрив додають в грунт, щоб був хороший урожай, і про те, що передозування нітритів в організмі призводить до отруєння.

Нітрати – солі азотної кислоти – основне джерело азоту, який є головним будівельним матеріалом рослин. Достатня кількість азоту в грунті – кращий стимулятор росту всіх частин «тіла» рослини. Природним «постачальником» нітратів є органіка: перегній, гумус і живі організми.

Ґрунти, відведені під сільськогосподарські потреби, як правило, збагачують азотистими добривами (нітратами) штучно.

Нітрати, внесені в грунт, неминуче надходять в структуру рослини. Максимальна концентрація нітратів спостерігається в землі навесні, в період, коли добрива тільки внесені і поки ще не витрачені рослинами. Саме тому перші врожаї зелені, коренеплодів і овочів в надлишку насичені нітратами. У міру того як на одному і тому ж ділянці землі будуть збирати нові і нові врожаї, концентрація нітратів у грунті, а значить і в самій рослині, буде знижуватися.

Тому отруєння, викликані нітратами, найчастіше трапляються навесні.

Невелика кількість нітратів організму дорослої людини не зашкодить: вони швидко всмоктуються і також швидко виводяться з сечею. Однак при значному перевищенні допустимих норм здоров’я може постраждати. В першу чергу на «передозування» нітратів відреагують малюки.

У нашому організмі нітрати під впливом певних ферментів відновлюються і перетворюються в нітрити. Саме нітрити становлять найбільшу небезпеку!

У більшості випадків негативні наслідки від “передозування” нітратів проявляються не відразу. Тим часом тривале надлишкове надходження в організм нітратів пригнічує вплив на кишкову мікрофлору і призводить до розвитку патологічних станів: авітамінозу, дефіциту йоду.

Більш уразливі відносно нітратної загрози малюки першого року життя і діти, схильні до захворювань шлунково-кишкового тракту (дисбактеріозу і диспепсії). Необхідно прийняти реалії сьогоднішнього дня: вирощування зелені, овочів і фруктів не обходиться без використання нітратів. Однак в наших силах зменшити негативний вплив цих речовин. Досить не пропонувати малюкові ранніх плодів, а в подальшому ретельно обробляти овочі та фрукти перед вживанням.

Нітрати проникають і в жіноче молоко. Їх концентрація буде залежати від кількості і якості плодів, що вживаються мамою.

Де більше нітратів?

У нітратів є особливість в більшій мірі осідати в коренях (коренеплодах), стеблах і великих листах. Відповідно, найбільш «багаті» нітратами рання редиска, морква, буряк, листові (зелений салат і капуста). Причому розподіл нітратів в «тілі» рослини нерівномірне. Так, у білоголової капусти нітратів найбільше в качані, верхніх листках і м’ясистих черешках. У моркви нітрати затримуються в верхній частині коренеплоду і в серцевині. До овочів і фруктів з високим вмістом нітратів відносять зелений салат, шпинат, кріп, зелена цибуля, листову капусту, дині та кавуни. Гірше накопичують нітрати картопля, брюссельська капуста, горошок, томати, фрукти і ягоди.

На накопичення нітратів впливають фактори навколишнього середовища: температура повітря, вологість і рівень освітленості. Так, вміст нітратів набагато нижче в плодах, вирощених під відкритим небом, ніж в їх «побратимів» з теплиці.

Щоб нітратів стало менше

Існують способи, що дозволяють знизити кількість нітратів в їстівних рослинах.

Вибирайте тільки стиглі неушкоджені плоди.

Не піддавайтеся бажанням вибрати найбільший плід, але і не економте, вибираючи особливо невеликий.

Очищайте плоди від шкірки і зрізайте «попки» з огірків і кабачків: там нітратів більше!

Чи використовуєте ароматну зелень? У кропі і петрушці зрізайте живці, використовуйте в їжу тільки листя. Ретельно промивайте овочі і фрукти.

Картопля, редис і огірочки можете залишити на деякий час замоченими в злегка підсоленій холодній воді.

Кількість нітратів знижується при термічній обробці овочів: при варінні і гасінні. Можете просто обдати свіжі плоди окропом.

Не залишайте приготовану страву – свіжий салатик або відварену картоплю – «на потім». Доведено, що внаслідок тривалого перебування на повітрі кількість нітратів в овочах збільшується.

Всьому свій час!

В середині весни і початку літа збирають урожай зелені – пір’яного лука, салату, кропу, молодого часнику і гороху. Хоча, як правило, це культури, вирощені в теплицях. Червні відкриває сезон полуниці. З середини місяця встигає черешня. Південні сорти можуть привозити навіть трохи раніше. До кінця місяця дозріває садові й лісова суниця. Малина і вишня в нашій місцевості дають урожай пізніше, в липні-серпні. Те, що представлено на ринках раніше, – швидше за все, ягоди, привезені з південних країн.

Цікавтеся, звідки привезено товар! У офіційного, серйозного постачальника завжди є документи, що підтверджують безпечність продукції, в тому числі і по параметру вмісту нітратів.

Поради з приготування ранніх овочів

Щоб нітрати не перетворювалися в особливо шкідливі нітрити, зберігайте плоди в холодильнику.

Ретельно перебирайте овочі і фрукти. Мляві або підгнилі плоди викидайте без жалю!

Вітамін С і Е (природні антиоксиданти) знешкоджують нітрати. В якості заправки до салату використовуйте сік лимона і «правильні» жири: оливкова і кукурудзяна олія, сметану.

НОВИНИ РАЙОНІВ ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

новини Бережанського району

новини Борщівського району

новини Бучацького району

новини Гусятинського району

новини Заліщицького району

новини Збаразького району

новини Зборівського району

новини Козівського району

новини Кременецького району

новини Лановецького району

новини Монастириського району

новини Підволочиського району

новини Підгаєцького району

новини Теребовлянського району

новини Чортківського району

новини Шумського району

КОМЕНТУВАТИ

Your email address will not be published.


*